A Linux Mint az első olyan operációs rendszer, amely felé a Windows vagy Mac rendszerről érkező emberek vonzódnak, amikor munkakörnyezetükben Linuxra kell váltaniuk. A Linux Mint 2006 óta létezik és mára egy nagyon felhasználóbarát operációs rendszerré nőtte ki magát.
Ebben a cikkben tehát a Linux Mintről fogunk részletesen beszélni. Kezdjük tehát az első témával.
#1. Mi a Linux Mint?
A Linux Mint egy közösség által irányított Linux-disztribúció, amely az Ubuntun alapul. Arra törekszik, hogy egy modern, elegáns és kényelmes operációs rendszer legyen, amely egyszerre erős és könnyen használható.
A Mint egy ingyenes és nyílt forráskódú operációs rendszer, amelyet asztali számítógépeken való használatra terveztek. Ez az egyik legnépszerűbb asztali Linux-disztribúció, amelyet jelenleg emberek milliói használnak. (A hivatalos honlapját itt találod)
A Linux Mint főbb jellemzői:
- A Linux Mint alapvető különbsége a felhasználói felület és az egyszerű interaktivitás.
- A tipikus Linux-disztribúciókhoz hasonlóan a Linux Mint is tartalmaz egy integrált és előre telepített alkalmazáscsomagot. Emellett lehetőséget biztosít további alkalmazások keresésére, letöltésére és telepítésére az alkalmazáscsomag-kezelő segédprogramon keresztül.
- A Mint kialakítása nagyon kényelmes és könnyen kezelhető, ugyanakkor nagy teljesítményű és konfigurálható is.
- A Linux Mint hosszú távú támogatást (Long-Term Support, LTS) biztosít, amely általában 5 évig támogatott.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő kiadást?
A Linux Mint 3 különböző változatban kapható, mindegyik más-más asztali környezetet kínál:
- Cinnamon (A legmodernebb, leginnovatívabb és leggazdagabb asztali gép)
- A Mint legnépszerűbb változata a Cinnamon kiadás. A Cinnamon elsősorban a Linux Mint számára és által fejlesztett. Elegáns, gyönyörű és tele van új funkciókkal.
- MATE (Stabilabb és gyorsabb desktop)
- A Linux Mint részt vesz a MATE, egy klasszikus asztali környezet fejlesztésében is, amely a GNOME 2, a Mint 2006 és 2011 közötti alapértelmezett asztali környezetének folytatása. Bár hiányzik belőle néhány funkció, és a fejlesztése lassabb, mint a Cinnamon-é, a MATE gyorsabban fut, kevesebb erőforrást használ és stabilabb, mint a Cinnamon.
- Xfce (A legkönnyebb és legstabilabb)
- Az Xfce egy könnyű asztali környezet. Nem támogat annyi funkciót, mint a Cinnamon vagy a MATE, de rendkívül stabil és nagyon kis erőforrás-felhasználású.
Ha nem vagy biztos benne, hogy melyik asztalt válaszd, kezdd a Cinnamon kiadással. Végül próbálja ki mindet, ha lesz időd. Mindháromnak megvan a maga közönsége a Linux Mint közösségen belül, és mindhárom nagyon népszerű.
Melyik verziót válasszuk?
A 64 bites verzió ajánlott. A 32 bites ISO-képek a régebbi számítógépekkel való kompatibilitás érdekében készültek. A 32 bites processzorok manapság rendkívül ritkák, és a legtöbb számítógép 64 biten is képes futni. Ha a számítógéped 2007 után gyártották, akkor valószínűleg 64 bites processzorral rendelkezik.
Ha régi számítógéped van és nem vagy biztos benne, hogy képes-e 64 bites processzorral futni, olvasd el az X86 kronológiát. Megpróbálhatod a Mint 64 bites rendszerét elindítani a számítógépén. Ha nem kompatibilis, akkor csak egy hibaüzenetet fogsz kapni.
#2. A Linux Mint előnyei és hátrányai
Nézzük meg a Linux Mint használatának néhány előnyét:
- A teljes multimédia-támogatással működik, és rendkívül könnyen használható.
- Ingyenes és nyílt forráskódú.
- Közösségi alapokon nyugszik. Itt a felhasználókat arra ösztönzik, hogy visszajelzéseket küldjenek a projektnek. Ez azért történik, hogy ötleteiket felhasználhassuk a Linux Mint fejlesztéséhez.
- A Debian és az Ubuntu alapjaira épül, és körülbelül 30 000 csomagot és az egyik legjobb szoftverkezelőt kínálja.
- Biztonságos és megbízható, a Mint nagyon kevés karbantartást igényel – nincs regresszió, nincs vírusirtó, nincs kémprogram elleni védelem…stb. – a szoftverfrissítések konzervatív megközelítése, az egyedülálló frissítéskezelő és a robusztus architektúra miatt.
Most pedig beszéljünk néhány hátrányról:
- Nincs eszközkezelő.
- A Mint konzervatívan viszonyul az új technológiákhoz. Tehát, ha szeretsz lépést tartani a legújabb technológiákkal, vagy a mutatós asztali gépekkel, akkor lehet, hogy inkább egy olyan disztribúciót válassz, mint a Fedora.
- A Mint túl nagy, és a hatékony futtatásához egy eléggé alkalmas gépre van szükség. Tehát ha a géped különösen régi, és nem tudod frissíteni, akkor lehet, hogy jobban jársz valami mással.
- Bár a Mint az Ubuntun alapul, sok mindenben különbözik a testvérétől, így nem minden, ami az Ubuntunak készült, működik a Mintben is. Továbbá a Mint legújabb verziója nem az Ubuntu legújabb verzióján alapul, az mindig egy vagy két kiadással lemarad.
- Nincs PPA, vagyis Personal Package Archive., Egy PPA hozzáadása a forrásaihoz, majd a PPA-ból származó szoftverek telepítése nagyszerű módja annak, hogy tönkretedd a telepítést. Lehetséges, hogy kezdetben nem minden PPA szoftverrel történik meg, de előbb-utóbb meg fog történni.
#3. Melyik a jobb? (Linux Mint vs. Ubuntu)
Kezdjük a Mint-el:
- Felhasználói felület: A munkafolyamat gyorsabb és könnyebben használható
- Teljesítmény: Gyorsabb és könnyebb, mint az Ubuntu
- Memóriahasználat: Kisebb memóriahasználat
- Közösség: Kisebb közösség
- Alapja: Ubuntu
- Asztali környezet: Cinnamon, Xfce, és Mate
- Előre telepített szoftverek: Alapértelmezés szerint telepített fontos alkalmazások
- Használhatóság: Kezdőknek ajánlott
Mi a helyzet az Ubuntuval:
- Felhasználói felület: Nem jobb, mint a Linux Mint
- Teljesítmény: Kicsit lassabb Mint-nél
- Memóriahasználat: Nagyobb memóriahasználat
- Közösség: Nagyobb közösség
- Alapja: Debian
- Asztali környezet: Az alapértelmezett környezetet unity-nek hívják
- Előre telepített szoftverek: Az Ubuntuból hiányzik ez az előre telepített lehetőség
- Használhatóság: Szakembereknek ajánlott és a fejlesztők által kedvelt
Ha olyan helyzetben vagy, ahol a Linux az egyetlen lehetőség az elsődleges operációs rendszerként, akkor a Linux Mint jó választás lehet számodra. Függetlenül attól, hogy mennyit, vagy mennyire keveset tudsz a rendszerről.
EZ IS ÉRDEKELHET MÉG:
- Miért érdemes kipróbálni a Slackware Linuxot?
- Kali Linux: Minden, amit tudnod kell róla
- KDE Plasma áttekintés: Asztali számítógépek svájci bicskája
- Mi az Ubuntu pontosan? Az Ubuntu linux részletes bemutatása