A Lightweight X11 Desktop Environment, röviden LXDE, egy ingyenes, viszonylag alacsony erőforrásigényű asztali környezet. Ez az útmutató megismertet a Lightweight X11 Desktop Environment-el, elmagyarázza az összetevőit és végigvezet a telepítésen.
Mi az LXDE pontosan?
A Gentoo alaprendszer és az X szerver telepítése után számos választási lehetőséget kell mérlegelni azzal kapcsolatban, hogy melyik grafikus környezetet érdemes használni. Számos lehetőség áll rendelkezésre, a minimalista ablakkezelőktől kezdve, mint az Openbox, egészen a teljes értékű asztali környezetekig, mint a KDE és a GNOME.
Néhány felhasználónak tetszhet egy könnyű grafikus környezet, de nem szeretne minden egyes komponenst külön-külön telepíteni és konfigurálni, mint az Openbox esetében. Egy ideig az ilyen helyzetben lévő felhasználók telepítették az Xfce-t, mert megfelelt a könnyű környezet leírásának, és egy csomag könnyű alkalmazással érkezett.
Bár az Xfce teljes értékű környezetet biztosít a KDE vagy a GNOME kiterjedt erőforrás-felhasználása nélkül, potenciálisan a nehéz oldal felé hajlik. Végre elkészült az Xfce alternatívája: a Lightweight X11 Desktop Environment, röviden LXDE. Azoknak a felhasználóknak azonban, akiknek nem tetszik az a sok függőség (dbus, polkit, …), amit az lxsession elkerülhetetlenül behúz, érdemes a Lumina-t megnézniük.
Az LXDE összetevői
A Lightweight X11 Desktop Environment, mint asztali környezet, több komponensből áll. Mindegyik program bizonyos funkciókat kínál; együtt egy teljes asztali környezetet alkotnak. Jelenleg tizenegy alapvető komponens és számos más program szükséges egy teljes LXDE telepítéshez. Ezeket a programokat az lxde-base/lxde-meta csomag húzza be, melyeket a következő telepítési részben tárgyalunk.
Alapvető összetevők
- Az lxde-base/lxappearance egy GTK téma és ikon konfigurátor, amely lehetővé teszi a Lightweight X11 Desktop Environment megjelenésének testreszabását.
- Az lxde-base/lxde-common az alapértelmezett konfigurációs fájlok gyűjteménye.
- Az lxde-base/lxde-icon-theme az ikonok fő készlete.
- Az lxde-base/lxmenu-data az alkalmazások menükezelője.
- lxde-base/lxinput egy billentyűzet és egér konfigurátor.
- Az lxde-base/lxpanel az a panel, amely az alkalmazás menüt, a tálcát és az órát tartalmazza.
- Az lxde-base/lxrandr az X Resize és Rotate grafikus felülete, amely lehetővé teszi a kijelző manipulálását.
- Az lxde-base/lxsession egy munkamenet-kezelő, amely lehetőséget biztosít a rendszer leállítására, újraindítására és felfüggesztésére.
- Az lxde-base/lxsession-edit lehetővé teszi az alkalmazások engedélyezését/tiltását indításkor.
- Az lxde-base/lxshortcut egy egyszerű módja az alkalmazások parancsikonjainak szerkesztésének, különösen az asztali ikonok esetében.
- Az lxde-base/lxtask a futó szolgáltatások és programok megtekintésére / szerkesztésére használt feladatkezelő.
- Az lxde-base/lxterminal a vte-alapú füles terminál emulátor.
Az LXDE által használt egyéb alkalmazások
- openbox – egy jól konfigurálható, következő generációs, egymásra épülő ablakkezelő az X11-hez, széleskörű szabványtámogatással.
- PCManFM – egy nagy teljesítményű, mégis könnyű fájlkezelő alkalmazás, a Lightweight X11 Desktop Environment alapértelmezett fájlkezelője.
- x11-misc/obconf – az OpenBox konfigurátora, amely lehetővé teszi az ablakdekorációk és egyéb változtatását.
- media-gfx/gpicview az alapértelmezett képnézegető.
További alkalmazások, amelyeket az LXDE használhat
- Szövegszerkesztők: app-editors/leafpad
- Lightweight X11 Desktop Environment kijelzőkezelő: lxde-base/lxdm
Telepítés
Az X-kiszolgáló létrehozása és konfigurálása után a Lightweight X11 Desktop Environment készen áll a telepítésre. Bár az egyes komponensek külön-külön is telepíthetők, a hatékonyabb és általában előnyösebb módszer a meta csomagkészlet emerge-elése:
root #emerge --ask lxde-base/lxde-meta
Az emerge parancs kimenetének áttekintése után (ha az aktuális USE flagek jónak tűnnek, stb.) írd be a „yes”-t, amikor a csomagok emerge-elésére kéri. A többi asztali környezethez hasonlóan az X Server-t is meg kell mondani, hogy a Lightweight X11 Desktop Environment-t automatikusan töltse be. Ezt a felhasználó ~/.xinitrc fájljához való hozzáadással lehet megtenni.
user $echo "exec startlxde" >> ~/.xinitrc
Ez automatikusan elindítja a Lightweight X11 Desktop Environment munkamenetet, amikor a konzolon begépeljük a startx parancsot. Hibaüzenet jelenhet meg, ha a munkamenetet úgy indítjuk el, hogy a D-Bus nem fut, és a leállítás és újraindítás opciók nem lesznek elérhetőek. Ez megoldható az elogind hozzáadásával.
Konfiguráció
GTK ikon figyelmeztetés
Most, hogy az X-kiszolgáló tudja, hogy az LXDE-t el kell indítani, írd be a startx parancsot a Lightweight X11 Desktop Environment elindításához. Az első dolog, ami megjelenhet, egy figyelmeztetés a nem megfelelő GTK ikonkészletről. Ennek a kisebb fennakadásnak a kijavításához változtasd meg az ikonok témáját. Kattints a Lightweight X11 Desktop Environment alkalmazás menüjére (a panel bal alsó sarkában), és navigálj a Beállítások >> Megjelenés menüpontra.
Az LXmegjelenés menüben kattints az Ikonok fülre, és válaszd a nuoveXT.2.2-t. Kattints az Alkalmazás gombra, majd a Bezárás gombra. A következő alkalommal, amikor egy felhasználó bejelentkezik a Lightweight X11 Desktop Environment-be, a hibaüzenet nem fog megjelenni. A felhasználók nem korlátozódnak a nuoveXT.2.2 ikon téma használatára. Bármilyen más ikontémát is telepíthetnek az LXappearance segítségével.
Más ikontémák kiválasztása esetén a PCManFM indításakor már nem jelenik meg a GTK ikonra vonatkozó figyelmeztetés.
Jobb klikk menü
A Lightweight X11 Desktop Environment-ben nem minden megjelenési opciót kezel az LXappearance, ahogy azt gondolnánk. Inkább van néhány olyan általános opció, amelyet az asztalon található jobb klikk menü segítségével kezelünk. Ennek a menünek az alján található az „Asztali beállítások” menü.
Itt a felhasználók megtalálhatják az ikonméreteket, az egyszeri és dupla kattintás viselkedését, a maximális miniatűrméretet és az asztali háttérkép beállításait. Érdemes lehet átnézni ezeket a lapokat további megjelenési beállításokért. Ez eléggé zavaró lehet.
Megjegyzés: Ezek az „asztali beállítások” a PCManFM fájlkezelő megnyitásával és a Szerkesztés >> Beállítások menüpontra navigálva is megtalálhatók.
Képernyőképek készítése xwd-vel
A Lightweight X11 Desktop Environment-ben sokféleképpen készíthetünk képernyőfotókat, de mindegyik módszer igényel némi munkát ahhoz, hogy a kívánt módon működjön. Az alábbi megoldás az xwd-t használja a képernyőképek rögzítéséhez, az imagemagick convert-ot a képek png formátumba mentéséhez, és a notify-send-et az értesítés elküldéséhez az asztalra.
Lásd x11-apps/xwd, media-gfx/imagemagick, xfce-extra/xfce4-notifyd. A képernyőképeket a $HOME/screenshots/ könyvtárba helyezi.
Először hozz létre billentyűkötéseket:
...
</keyboard>
...
<keybind key="Print">
<action name="Execute">
<command>/usr/local/bin/screenshot.sh</command>
</action>
</keybind>
<keybind key="A-Print">
<action name="Execute">
<command>/usr/local/bin/screenshot.sh window</command>
</action>
</keybind>
...
</keyboard>
...
Ezután hozd létre és tedd futtathatóvá a következő egyszerű szkriptet:
#!/bin/bash
FOLDER="$HOME/screenshots/"
if [ ! -d "${FOLDER}" ]; then
mkdir ${FOLDER}
fi
DATE=$(date +%Y-%m-%d@%H.%M.%S)
FNAME="${FOLDER}screenshot-${DATE}.png"
C=0
while [ -f "${FNAME}" ] ; do
FNAME="${FOLDER}screenshot-${DATE}.${C}.png"
let C++
done
touch ${FNAME}
if [ "$1" != "window" ]; then
if xwd -root -screen | magick convert xwd:- "${FNAME}"; then
notify-send "Desktop screenshot saved!" "Desktop screenshot was saved as:\n ${FNAME}"
else
notify-send "Desktop screenshot could not be saved!" "There was an error."
fi
else
if xwd -screen | magick convert xwd:- "${FNAME}"; then
notify-send "Window screenshot saved!" "Window screenshot was saved as:\n ${FNAME}"
else
notify-send "Window screenshot could not be saved!" "There was an error."
fi
fi
Könnyű képernyőzár és képernyővédő
Könnyű képernyővédőt és zárat lehet készíteni az xautolock, xset és i3lock/slock segítségével. Add hozzá a következőket a .xinitrc fájlhoz:
xautolock -time 5 -locker "i3lock -c 000000" & xset +dpms dpms 20 100 & exec startlxde
Az xset értékeit a BATT_DPMS_STANDBY és annak AC megfelelője is befolyásolja az /etc/laptop-mode/conf.d/dpms-standby.conf állományban. Ha a laptop-mode-tools telepítve van, ezek az értékek vezetőek lehetnek.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Yocto Project: Miért érdemes használni beágyazott Linux fejlesztéshez
- A Microsoft Teams linux rendszerre
- Visual Studio linux -ra lépésről lépésre
- WSL Windows Linux előfeltételei és telepítése